PTHF150R-50H
Manufacturer
API Delevan
VIGOR # :
Description
FIXED IND 150UH 2.33A 100 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
PTHF150R-50H PDF
Type Description
Series:PTHFR
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Toroidal
Material - Core:Molybdenum Permalloy(MPP)
Inductance:150 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):2.33 A
Current - Saturation (Isat):1.2A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):100mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:2MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-
Inductance Frequency - Test:1 kHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Horizontal (Open)
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.625" Dia (15.87mm)
Height - Seated (Max):0.300" (7.62mm)