P160-393JS
Manufacturer
API Delevan
VIGOR # :
Description
FIXED IND 39UH 261MA 1.8 OHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
P160-393JS PDF
Type Description
Series:P160
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:-
Material - Core:Ferrite
Inductance:39 µH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):261 mA
Current - Saturation (Isat):244mA
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):1.8Ohm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.155" L x 0.125" W (3.94mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max):0.100" (2.54mm)