RCH895NP-472K
Manufacturer
Sumida Corporation
VIGOR # :
Description
FIXED IND 4.7MH 100MA 7.89 OHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
RCH895NP-472K PDF
Type Description
Series:RCH-895
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:4.7 mH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):100 mA
Current - Saturation (Isat):130mA
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):7.89Ohm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:1 kHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Vertical Cylinder (Open)
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.307" Dia (7.80mm)
Height - Seated (Max):0.374" (9.50mm)