RCH110BNP-270M
Manufacturer
Sumida Corporation
VIGOR # :
Description
FIXED IND 27UH 3.4A 51 MOHM TH
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
RCH110BNP-270M PDF
Type Description
Series:RCH110B
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:27 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):3.4 A
Current - Saturation (Isat):2.9A
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):51mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-30°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:1 kHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Vertical Cylinder, 4 Leads (Open)
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.413" (10.50mm)