CR105NP-2R5MC
Manufacturer
Sumida Corporation
VIGOR # :
Description
FIXED IND 2.5UH 5.5A 15.6 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
CR105NP-2R5MC PDF
Type Description
Series:CR105
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:-
Material - Core:Ferrite
Inductance:2.5 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):5.5 A
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):15.6mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:7.96 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.394" L x 0.358" W (10.00mm x 9.10mm)
Height - Seated (Max):0.228" (5.80mm)