RCH855NP-4R1M
Description
FIXED IND 4.1UH 2.5A 31 MOHM TH
DataSheet
RCH855NP-4R1M PDF
Type Description
Series:RCH-855
Package:Tape & Reel (TR)
Material - Core:Ferrite
Inductance:4.1 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):2.5 A
Current - Saturation (Isat):3.6A
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):31mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:7.96 MHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Vertical Cylinder (Open)
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.307" Dia (7.80mm)
Height - Seated (Max):0.217" (5.50mm)