0530CDMCCDS-1R2MC
Manufacturer
Sumida Corporation
VIGOR # :
Description
FIXED IND 1.2UH 8.7A 16 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
0530CDMCCDS-1R2MC PDF
Type Description
Series:0530CDMC/DS
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Molded
Material - Core:Metal
Inductance:1.2 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):8.7 A
Current - Saturation (Isat):13.5A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):16mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:SMD
Size / Dimension:0.213" L x 0.205" W (5.40mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max):0.118" (3.00mm)