3090-100J
Manufacturer
API Delevan
VIGOR # :
Description
FIXED IND 10NH 890MA 95 MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
3090-100J PDF
Type Description
Series:3090
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:-
Material - Core:Iron Powder
Inductance:10 nH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):890 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):95mOhm Max
Q @ Freq:42 @ 50MHz
Frequency - Self Resonant:1GHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:50 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:2-SMD
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.100" L x 0.100" W (2.54mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max):0.050" (1.27mm)