160-270MS
Manufacturer
API Delevan
VIGOR # :
Description
FIXED IND 27NH 1.295A 75 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
160-270MS PDF
Type Description
Series:160
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:-
Material - Core:Phenolic
Inductance:27 nH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):1.295 A
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):75mOhm Max
Q @ Freq:48 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant:900MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.150" L x 0.120" W (3.81mm x 3.05mm)
Height - Seated (Max):0.080" (2.03mm)