160-100JS
Manufacturer
API Delevan
VIGOR # :
Description
FIXED IND 10NH 1.59A 50 MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
160-100JS PDF
Type Description
Series:160
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:-
Material - Core:Phenolic
Inductance:10 nH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):1.59 A
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):50mOhm Max
Q @ Freq:48 @ 150MHz
Frequency - Self Resonant:900MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:150 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:2-SMD
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.150" L x 0.120" W (3.81mm x 3.05mm)
Height - Seated (Max):0.080" (2.03mm)