HC8LP-4R5-R
Manufacturer
PowerStor (Eaton)
VIGOR # :
Description
FIXED IND 4.5UH 6.5A 27.6 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
HC8LP-4R5-R PDF
Type Description
Series:HC8LP
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Iron Powder
Inductance:4.5 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):6.5 A
Current - Saturation (Isat):10A
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):27.6mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.429" L x 0.409" W (10.90mm x 10.40mm)
Height - Seated (Max):0.138" (3.50mm)