1008CS-470EGTS
Description
FIXED IND 47NH 1A 160 MOHM SMD
DataSheet
1008CS-470EGTS PDF
Type Description
Series:1008CS
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ceramic
Inductance:47 nH
Tolerance:±2%
Current Rating (Amps):1 A
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):160mOhm
Q @ Freq:65 @ 350MHz
Frequency - Self Resonant:1.5GHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:50 MHz
Supplier Device Package:1008
Size / Dimension:0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max):0.080" (2.03mm)