
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 2256R |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Type: | Molded |
| Material - Core: | Ferrite |
| Inductance: | 68 µH |
| Tolerance: | ±10% |
| Current Rating (Amps): | 970 mA |
| Current - Saturation (Isat): | 970mA |
| Shielding: | Unshielded |
| DC Resistance (DCR): | 418mOhm Max |
| Q @ Freq: | - |
| Frequency - Self Resonant: | - |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test: | 1 kHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.225" Dia x 0.570" L (5.72mm x 14.48mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 1000 |
Current price of 2256R-23K is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 18UH 108MA 3.8 OHM TH
FIXED IND 3.3NH 300MA 170 MOHM
FIXED IND 270UH 143MA 11 OHM TH
CIR BRKR THRM 2A 240VAC 50VDC
EVAL BOARD BUCK REG LTM4633
FIXED IND 68UH 970MA 418 MOHM TH
LINE FILTER 250VDC/VAC 16A DIN