C0603C-250NJ1T3
Manufacturer
API Delevan
VIGOR # :
Description
FIXED IND 250NH 120MA 3.55 OHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
C0603C-250NJ1T3 PDF
Type Description
Series:C0603
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ceramic
Inductance:250 nH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):120 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):3.55Ohm Max
Q @ Freq:19 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant:600MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:0603 (1608 Metric)
Size / Dimension:0.071" L x 0.047" W (1.80mm x 1.20mm)
Height - Seated (Max):0.040" (1.02mm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
P160-182KS
P160-182KS
FIXED IND 1.8UH 1.149A 93 MOHM
LQG15HZ1N6S02D
LQG15HZ1N6S02D
FIXED IND
2510-94K
2510-94K
FIXED IND 820UH 22MA 95 OHM SMD
SiT3372AI-4B9-28NE153.600000X
SiT3372AI-4B9-28NE153.600000X
XTAL OSC VCXO 153.6000MHZ HCSL
05W00K-000
05W00K-000
PRECISION N TYPE GAUGE
ET300
ET300
DIGITAL CIRCUIT BREAKER FINDER
C0603C-250NJ1T3
C0603C-250NJ1T3
FIXED IND 250NH 120MA 3.55 OHM