RCH654NP-101K
Manufacturer
Sumida Corporation
VIGOR # :
Description
FIXED IND 100UH 420MA 680 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
RCH654NP-101K PDF
Type Description
Series:RCH-654
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:100 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):420 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):680mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:1 kHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Vertical Cylinder (Open)
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max):0.197" (5.00mm)