P160-273HS
Manufacturer
API Delevan
VIGOR # :
Description
FIXED IND 27UH 320MA 1.2 OHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
P160-273HS PDF
Type Description
Series:P160
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:-
Material - Core:Ferrite
Inductance:27 µH
Tolerance:±3%
Current Rating (Amps):320 mA
Current - Saturation (Isat):293mA
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):1.2Ohm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.155" L x 0.125" W (3.94mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max):0.100" (2.54mm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
LQP02TQ2N6B02D
LQP02TQ2N6B02D
FIXED IND
511-24F
511-24F
FIXED IND 1.3UH 685MA 480 MOHM
IHSM7832PJ471L
IHSM7832PJ471L
FIXED IND 470UH 740MA 1.1 OHM
N5030 1
N5030 1
TOGGLE FULL BOOT GRAY
10.4" DISPLAY PROTECTIVE FOIL
P160-273HS
P160-273HS
C3392-106.250
C3392-106.250
XTAL OSC XO 106.2500MHZ HCMOS