UP2.8B-4R7-R
Manufacturer
PowerStor (Eaton)
VIGOR # :
Description
FIXED IND 4.7UH 2.7A 47.8 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
UP2.8B-4R7-R PDF
Type Description
Series:UNI-PAC™ 2.8
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:4.7 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):2.7 A
Current - Saturation (Isat):3.9A
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):47.8mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.508" L x 0.370" W (12.90mm x 9.40mm)
Height - Seated (Max):0.110" (2.80mm)