
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | PTHFR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Toroidal |
| Material - Core: | Molybdenum Permalloy(MPP) |
| Inductance: | 1 mH |
| Tolerance: | ±10% |
| Current Rating (Amps): | 2.4 A |
| Current - Saturation (Isat): | 2.3A |
| Shielding: | Shielded |
| DC Resistance (DCR): | 235mOhm Max |
| Q @ Freq: | - |
| Frequency - Self Resonant: | 400kHz |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | - |
| Inductance Frequency - Test: | 1 kHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Horizontal (Open) |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 1.300" Dia (33.02mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.650" (16.51mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 100 |
Current price of PTHF1000R-894H is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 2.2UH 400MA 300 MOHM
FIXED IND 1.8MH 1.3A 705 MOHM TH
FIXED IND 470UH 120MA 15 OHM TH
MEMS OSC XO 10.0000MHZ LVCMOS LV
XTAL OSC VCXO 614.0000MHZ HCSL
FIXED IND 1MH 2.4A 235 MOHM TH
M50X1.5 CORD GRIP PA/TPE BEIGE