
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 5300 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Wirewound |
| Material - Core: | Ferrite |
| Inductance: | 82 µH |
| Tolerance: | ±10% |
| Current Rating (Amps): | 580 mA |
| Current - Saturation (Isat): | 330mA |
| Shielding: | Unshielded |
| DC Resistance (DCR): | 600mOhm Max |
| Q @ Freq: | - |
| Frequency - Self Resonant: | 4.1MHz |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Inductance Frequency - Test: | 1 kHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.160" Dia x 0.500" L (4.06mm x 12.70mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 1000 |
Current price of 5300-24-RC is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED INDUCTOR 87NH
FIXED IND 360UH 105MA 7.4 OHM TH
FIXED IND 47UH 110MA 4.5 OHM SMD
FIXED IND 82UH 580MA 600 MOHM TH
CONN RCPT HSNG MALE 56POS PNL MT
RECP ASSY
CONN PLUG MALE 7POS GOLD CRIMP