
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | RL1218 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Type: | Wirewound |
| Material - Core: | Ferrite |
| Inductance: | 220 µH |
| Tolerance: | ±10% |
| Current Rating (Amps): | 1.53 A |
| Current - Saturation (Isat): | 2.1A |
| Shielding: | Unshielded |
| DC Resistance (DCR): | 241mOhm Max |
| Q @ Freq: | - |
| Frequency - Self Resonant: | 2MHz |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test: | 10 kHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Vertical Cylinder |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.480" Dia (12.20mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.709" (18.00mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 800 |
Current price of RL1218-221-R is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 4.7UH 3.5A 81MOHM SMD
FIXED IND 6.8UH 160MA 3.8 OHM
FIXED IND
KNOB KNURLED 0.250" METAL
FIXED IND 220UH 1.53A 241 MOHM
LED 1W 3030 WHITE
CONN TERM RECT TONG 600 MCM #3/8