PM2240.682NLT
Manufacturer
PulseLarsen Antenna
VIGOR # :
Description
FIXED IND 6.8UH 9.5A 19.6 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
PM2240.682NLT PDF
Type Description
Series:PM2240.XXXNLT
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:-
Material - Core:-
Inductance:6.8 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):9.5 A
Current - Saturation (Isat):11A
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):19.6mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:AEC-Q200
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.307" L x 0.299" W (7.80mm x 7.60mm)
Height - Seated (Max):0.276" (7.00mm)