4302R-472J
Manufacturer
API Delevan
VIGOR # :
Description
FIXED IND 4.7UH 255MA 2.3 OHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
4302R-472J PDF
Type Description
Series:4302R
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:-
Material - Core:Iron Powder
Inductance:4.7 µH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):255 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):2.3Ohm Max
Q @ Freq:30 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant:30MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:7.9 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:2-SMD
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.115" L x 0.105" W (2.92mm x 2.66mm)
Height - Seated (Max):0.095" (2.41mm)