1840R-18F
Manufacturer
API Delevan
VIGOR # :
Description
FIXED IND 3.3UH 1.02A 120 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
1840R-18F PDF
Type Description
Series:1840R
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Molded
Material - Core:Iron
Inductance:3.3 µH
Tolerance:±1%
Current Rating (Amps):1.02 A
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):120mOhm Max
Q @ Freq:35 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant:70MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:7.9 MHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.187" Dia x 0.437" L (4.75mm x 11.10mm)
Height - Seated (Max):-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
IMC0402ER3N6S01
IMC0402ER3N6S01
FIXED IND 3.6NH 840MA 66 MOHM
100-150K
100-150K
FIXED IND 15NH 492MA 65 MOHM
ASPIAIG-Q4020-R36M-T
ASPIAIG-Q4020-R36M-T
FIXED IND 360NH 14.5A 6.3 MOHM
1840R-18F
1840R-18F
FIXED IND 3.3UH 1.02A 120 MOHM