1331-392H
Manufacturer
API Delevan
VIGOR # :
Description
FIXED IND 3.9UH 173MA 1.5 OHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
1331-392H PDF
Type Description
Series:1331
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:-
Material - Core:Iron
Inductance:3.9 µH
Tolerance:±3%
Current Rating (Amps):173 mA
Current - Saturation (Isat):173mA
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):1.5Ohm Max
Q @ Freq:50 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant:75MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:7.9 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:2-SMD
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.313" L x 0.115" W (7.95mm x 2.92mm)
Height - Seated (Max):0.145" (3.68mm)