0603CS-110EGTS
Description
FIXED IND 11NH 700MA 86 MOHM SMD
DataSheet
0603CS-110EGTS PDF
Type Description
Series:0603CS
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ceramic
Inductance:11 nH
Tolerance:±2%
Current Rating (Amps):700 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):86mOhm
Q @ Freq:31 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant:4GHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:250 MHz
Supplier Device Package:0603
Size / Dimension:0.071" L x 0.046" W (1.80mm x 1.16mm)
Height - Seated (Max):0.040" (1.02mm)