
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | P160R |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | - |
| Material - Core: | Ferrite |
| Inductance: | 560 nH |
| Tolerance: | ±3% |
| Current Rating (Amps): | 1.73 A |
| Current - Saturation (Isat): | 2.071A |
| Shielding: | Unshielded |
| DC Resistance (DCR): | 41mOhm Max |
| Q @ Freq: | - |
| Frequency - Self Resonant: | - |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test: | 100 kHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | Nonstandard |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.155" L x 0.125" W (3.94mm x 3.18mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.100" (2.54mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 50 |
Current price of P160R-561HS is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 100UH 330MA 1.5 OHM TH
FIXED IND 3.3UH 1.7A 140MOHM SMD
FIXED IND 4.7UH 4.7A 19.6 MOHM
XTAL OSC VCXO 148.3500MHZ LVDS
DC DC CONVERTER 13.8V 500W
FIXED IND 560NH 1.73A 41 MOHM
DIODE ZENER