
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 160R |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | - |
| Material - Core: | Ferrite |
| Inductance: | 220 µH |
| Tolerance: | ±5% |
| Current Rating (Amps): | 70 mA |
| Current - Saturation (Isat): | - |
| Shielding: | Unshielded |
| DC Resistance (DCR): | 28Ohm Max |
| Q @ Freq: | 32 @ 790kHz |
| Frequency - Self Resonant: | 4MHz |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test: | 790 kHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 2-SMD |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.150" L x 0.120" W (3.81mm x 3.05mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.080" (2.03mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 50 |
Current price of 160R-224JS is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 750UH 29MA 65 OHM TH
FIXED IND 82UH 162MA 3.9 OHM TH
FIXED IND 110NH 300MA 610 MOHM
CAP THIN FILM 2.2PF 50V 0603
FIXED IND 220UH 70MA 28 OHM SMD
CONN PLUG FMALE 57POS GOLD CRIMP
638M SERIES VERTICAL D-SUB RECEP