HCP0805-1R5-R
Manufacturer
PowerStor (Eaton)
VIGOR # :
Description
FIXED IND 1.5UH 13.3A 6.8 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
HCP0805-1R5-R PDF
Type Description
Series:HCP0805
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Iron Powder
Inductance:1.5 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):13.3 A
Current - Saturation (Isat):18A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):6.8mOhm
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.303" L x 0.291" W (7.70mm x 7.40mm)
Height - Seated (Max):0.197" (5.00mm)