C0603C-220NJ1T2
Manufacturer
API Delevan
VIGOR # :
Description
FIXED IND 220NH 200MA 1.7 OHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
C0603C-220NJ1T2 PDF
Type Description
Series:C0603
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ceramic
Inductance:220 nH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):200 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):1.7Ohm Max
Q @ Freq:23 @ 150MHz
Frequency - Self Resonant:700MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:150 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:0603 (1608 Metric)
Size / Dimension:0.071" L x 0.047" W (1.80mm x 1.20mm)
Height - Seated (Max):0.040" (1.02mm)