P160R-272KS
Description
FIXED IND 2.7UH 1.011A 120 MOHM
DataSheet
P160R-272KS PDF
Material - Core:Ferrite
Inductance:2.7 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):1.011 A
Current - Saturation (Isat):935mA
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):120mOhm Max
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.155" L x 0.125" W (3.94mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max):0.100" (2.54mm)