
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 511R |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Type: | Wirewound |
| Material - Core: | Iron |
| Inductance: | 6.2 µH |
| Tolerance: | ±2% |
| Current Rating (Amps): | 455 mA |
| Current - Saturation (Isat): | - |
| Shielding: | Unshielded |
| DC Resistance (DCR): | 470mOhm Max |
| Q @ Freq: | 45 @ 7.9MHz |
| Frequency - Self Resonant: | 60MHz |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Inductance Frequency - Test: | 7.9 MHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.156" Dia x 0.375" L (3.96mm x 9.53mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 2500 |
Current price of 511R-40G is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 39MH 104MA 4.8 OHM TH
FIXED IND 2.2UH 16A 7.21 MOHM
FIXED IND 180NH 1.6A 70 MOHM TH
XTAL OSC VCXO 50.0000MHZ HCSL
FIXED IND 6.2UH 455MA 470 MOHM
CONN PLUG MALE 39POS GOLD CRIMP
D38999/27HB13PA