
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 5300 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Wirewound |
| Material - Core: | Ferrite |
| Inductance: | 18 µH |
| Tolerance: | ±10% |
| Current Rating (Amps): | 1.1 A |
| Current - Saturation (Isat): | 710mA |
| Shielding: | Unshielded |
| DC Resistance (DCR): | 160mOhm Max |
| Q @ Freq: | - |
| Frequency - Self Resonant: | 10MHz |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Inductance Frequency - Test: | 1 kHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.160" Dia x 0.500" L (4.06mm x 12.70mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 1000 |
Current price of 5300-16-RC is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 82UH 155MA 8.1 OHM TH
FIXED IND 110NH 300MA 610 MOHM
FIXED IND 180UH 52MA 18 OHM SMD
IC OPAMP GP 4 CIRCUIT 14SO
DC DC CONVERTER 9V 5W
RES SMD 4.99KOHM 0.02% 1/4W 1206
FIXED IND 18UH 1.1A 160 MOHM TH