
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 5500 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Type: | - |
| Material - Core: | Ferrite |
| Inductance: | 390 µH |
| Tolerance: | ±10% |
| Current Rating (Amps): | 1.86 A |
| Current - Saturation (Isat): | 880mA |
| Shielding: | Unshielded |
| DC Resistance (DCR): | 288mOhm Max |
| Q @ Freq: | - |
| Frequency - Self Resonant: | - |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 130°C |
| Inductance Frequency - Test: | 1 kHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 2-SMD |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 1.080" L x 0.510" W (27.44mm x 12.96mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.520" (13.21mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 600 |
Current price of 5500-394K is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 3.3MH 270MA 7.09 OHM
FIXED IND 390UH 1.7A 320 MOHM TH
FIXED IND 180UH 550MA 570 MOHM
XTAL OSC PROG XO CMOS DWN SPRD
FIXED IND 390UH 1.86A 288 MOHM
TERM MARKER
IC CHIP