
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | MIL1331 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Type: | Wirewound |
| Material - Core: | Iron |
| Inductance: | 1.8 µH |
| Tolerance: | ±10% |
| Current Rating (Amps): | 217 mA |
| Current - Saturation (Isat): | 217mA |
| Shielding: | Shielded |
| DC Resistance (DCR): | 950mOhm Max |
| Q @ Freq: | 43 @ 7.9MHz |
| Frequency - Self Resonant: | 105MHz |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Inductance Frequency - Test: | 7.9 MHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | Nonstandard |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.325" L x 0.125" W (8.26mm x 3.18mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.145" (3.68mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 500 |
Current price of MIL1331-182K is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 82UH 64MA 12 OHM SMD
FIXED IND 43UH 194MA 2.7 OHM TH
FIXED IND 220UH 700MA 505 MOHM
MEMS OSC XO 25.0000MHZ LVCMOS LV
FIXED IND 1.8UH 217MA 950 MOHM
RP - RUBBER BUMPER - F SERIES
PREMIERWAVE EM 256MB FLASH