PT5R-1000
Manufacturer
API Delevan
VIGOR # :
Description
FIXED IND 5UH 12.8A 8 MOHM TH
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
PT5R-1000 PDF
Type Description
Series:PTR
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Toroidal
Material - Core:-
Inductance:5 µH
Tolerance:±15%
Current Rating (Amps):12.8 A
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):8mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-
Inductance Frequency - Test:1 kHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Vertical (Open)
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:1.000" Dia x 0.400" W (25.40mm x 10.16mm)