CD105NP-270MC
Manufacturer
Sumida Corporation
VIGOR # :
Description
FIXED IND 27UH 1.76A 110 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
CD105NP-270MC PDF
Type Description
Series:CD105
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:-
Material - Core:Ferrite
Inductance:27 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):1.76 A
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):110mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:14MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:2.52 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.394" L x 0.354" W (10.00mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max):0.228" (5.80mm)