IMS05WDBH270J40
Description
FIXED IND 27UH 530MA 1.15 OHM TH
DataSheet
IMS05WDBH270J40 PDF
Type Description
Series:IMS-5WD-40
Package:-
Part Status:Obsolete
Type:-
Material - Core:Ferrite
Inductance:27 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):530 mA
Current - Saturation (Isat):200mA
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):1.15Ohm Max
Q @ Freq:42 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant:35MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:2.5 MHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.164" Dia x 0.450" L (4.17mm x 11.43mm)