PM0402-27NJ
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
FIXED IND 27NH 200MA 900MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
PM0402-27NJ PDF
Type Description
Series:PM0402
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:Multilayer
Material - Core:Ceramic
Inductance:27 nH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):200 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):900mOhm Max
Q @ Freq:10 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant:1.6GHz
Ratings:-
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:100 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package:0402 (1005 Metric)
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):0.024" (0.60mm)