IRF03BH2R2K
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
Description
FIXED IND 2.2UH 750MA 280 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
IRF03BH2R2K PDF
Type Description
Series:IRF
Package:-
Part Status:Obsolete
Type:-
Material - Core:Ferrite
Inductance:2.2 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):750 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):280mOhm Max
Q @ Freq:55 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant:110MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:7.9 MHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.170" Dia x 0.385" L (4.32mm x 9.78mm)