S0402-56NJ2C
Description
FIXED IND 56NH 100MA 1 OHM SMD
DataSheet
S0402-56NJ2C PDF
Material - Core:Alumina
Inductance:56 nH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):100 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):1Ohm Max
Q @ Freq:21 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant:1.7GHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:250 MHz
Size / Dimension:0.043" L x 0.025" W (1.09mm x 0.64mm)
Height - Seated (Max):0.030" (0.76mm)