0603CC-1N6EJTS
Description
FIXED IND 1.6NH 2.4A 30 MOHM SMD
DataSheet
0603CC-1N6EJTS PDF
Type Description
Series:0603CC
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:Wirewound
Material - Core:Ceramic
Inductance:1.6 nH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):2.4 A
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):30mOhm
Q @ Freq:24 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant:12.5GHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:250 MHz
Supplier Device Package:0603
Size / Dimension:0.071" L x 0.044" W (1.80mm x 1.12mm)
Height - Seated (Max):0.040" (1.02mm)