IM04RU1R8K
Description
FIXED IND 1.8UH 525MA 650 MOHM
DataSheet
IM04RU1R8K PDF
Type:Molded
Material - Core:Phenolic
Inductance:1.8 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):525 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):650mOhm Max
Q @ Freq:33 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant:150MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:7.9 MHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.155" Dia x 0.375" L (3.94mm x 9.53mm)