PM12565S-150M
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
FIXED IND 15UH 4.4A 28 MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
PM12565S-150M PDF
Type Description
Series:PM12565S
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:15 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):4.4 A
Current - Saturation (Isat):4.2A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):28mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-20°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:1 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):0.256" (6.50mm)