70F276AI
Description
FIXED IND 2.7UH 1.091A 168MOHM
DataSheet
70F276AI PDF
Type Description
Series:70F
Type:Wirewound
Material - Core:Iron
Inductance:2.7 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):1.091 A
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):168mOhm Max
Q @ Freq:34 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant:74MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:7.9 MHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.160" Dia x 0.250" L (4.06mm x 6.35mm)