
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 1008HC |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Obsolete |
| Type: | Wirewound |
| Material - Core: | Ferrite |
| Inductance: | 1.8 µH |
| Tolerance: | ±10% |
| Current Rating (Amps): | 550 mA |
| Current - Saturation (Isat): | - |
| Shielding: | Unshielded |
| DC Resistance (DCR): | 550mOhm |
| Q @ Freq: | 25 @ 7.96MHz |
| Frequency - Self Resonant: | 135MHz |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Inductance Frequency - Test: | 7.96 MHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 1008 (2520 Metric) |
| Supplier Device Package: | 1008 |
| Size / Dimension: | 0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.083" (2.10mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of 1008HC-182EKFS is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 39UH 125MA 3.6 OHM TH
FIXED INDUCTOR 1.5UH SMD
FIXED IND 39UH 450MA 1.6 OHM TH
TVS DIODE 168V 272.4V P600
CBL CORRUGATED CLIP BLACK ADH
1" CHIP BRUSH; HOG FILL; WD HNDL
FIXED IND 1.8UH 550MA 550 MOHM