IMS02ST330K
Description
FIXED IND 33UH 83MA 6.5 OHM TH
DataSheet
IMS02ST330K PDF
Type Description
Series:IMS-2
Package:-
Part Status:Obsolete
Type:Molded
Material - Core:Iron
Inductance:33 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):83 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):6.5Ohm Max
Q @ Freq:41 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant:20MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:2.5 MHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.095" Dia x 0.250" L (2.41mm x 6.35mm)