IMS02WWDER220K40
Description
FIXED IND 22UH 545MA 1.12 OHM TH
DataSheet
IMS02WWDER220K40 PDF
Type Description
Series:IMS-2WWD-40
Package:-
Part Status:Obsolete
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:22 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):545 mA
Current - Saturation (Isat):160mA
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):1.12Ohm Max
Q @ Freq:42 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant:36MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:2.5 MHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.133" Dia x 0.335" L (3.38mm x 8.51mm)