
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 1206CD |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Obsolete |
| Type: | Wirewound |
| Material - Core: | Ceramic |
| Inductance: | 1.2 µH |
| Tolerance: | ±5% |
| Current Rating (Amps): | 300 mA |
| Current - Saturation (Isat): | - |
| Shielding: | Unshielded |
| DC Resistance (DCR): | 3.2Ohm Max |
| Q @ Freq: | 45 @ 150MHz |
| Frequency - Self Resonant: | 380MHz |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test: | 35 MHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 1206 (3216 Metric) |
| Supplier Device Package: | 1206 (3216 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.140" L x 0.085" W (3.56mm x 2.16mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.060" (1.52mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of PE-1206CD122JTT is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 4.7UH 260MA 5.79 OHM
FIXED IND 220NH 19A 1.7 MOHM SMD
FIXED INDUCTOR
RES SMD 442K OHM 1% 3/4W 2010
RES 0.04 OHM 10W 5% AXIAL
CAP CER 15PF 25V C0G/NP0 0805
FIXED IND 1.2UH 300MA 3.2 OHM