PM0603G-4R7J
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
FIXED IND 4.7UH 15MA 2.1 OHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
PM0603G-4R7J PDF
Type Description
Series:PM0603G
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:Multilayer
Material - Core:Ferrite
Inductance:4.7 µH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):15 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):2.1Ohm Max
Q @ Freq:30 @ 10MHz
Frequency - Self Resonant:33MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:10 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:0603 (1608 Metric)
Size / Dimension:0.065" L x 0.041" W (1.65mm x 1.05mm)
Height - Seated (Max):0.047" (1.20mm)