S0603-5N6F2B
Description
FIXED IND 5.6NH 700MA 190 MOHM
DataSheet
S0603-5N6F2B PDF
Material - Core:Alumina
Inductance:5.6 nH
Tolerance:±1%
Current Rating (Amps):700 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):190mOhm Max
Q @ Freq:18 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant:5.8GHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:250 MHz
Size / Dimension:0.062" L x 0.035" W (1.58mm x 0.89mm)
Height - Seated (Max):0.040" (1.02mm)